FitoCavallo lectures
Bemutatkozás
Üdvözöllek!
Marton Zsófia vagyok, a könyv szerzője. Ha még nem ismernél, akkor az alábbi tevékenységeimről olvasva talán jobb képet kaphatsz rólam, így könnyebben megítélheted, hogy érdemes-e megvásárolnod a könyvemet. Mérlegelheted, hogy vajon megbízható, hiteles forrást jelent-e a könyv ebben a témában, és hogy egy érthető, összeszedett anyagot tartasz-e majd a kezedben.


Service Name
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Service Name
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Service Name
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Service Name
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.
Milyen fejezeteket találsz a könyvben?

I. fejezet
Kezelési alapelvek
Itt mindent megtalálsz a lovak fitoterápiás kezelésével kapcsolatban a gyógynövény-választástól kezdve, az időzítésen és adagoláson át, az alkalmazási és elkészítési módokig.

II. fejezet
Gyógynövények
és illóolajok
Ebben a fejezetben az összes olyan lényeges gyógynövényt és illóolajat adó növényt megtalálod, amit a jelenlegi szakirodalom megemlít és elismer a lovak fito- vagy aromaterápiás kezelésében.

I. Függelék
Illóolajreceptek
A lovad számára könnyen elkészíthető, biztonságosan felhasználható receptek gyűjteménye, a leggyakrabban előforduló esetekre (pl. utazási, légútfertőtlenítő, rovarriasztó, nyugtató keverék).

II. Függelék
Gyógynövényreceptek
Egyszerű, enyhe hatású, biztonságos gyógynövény-keverékek a lovak gyakori, enyhe megbetegedéseinek kezelésére, megelőzésére - természetesen csakis állatorvosi kontroll mellett.
Milyen gyógynövényfajok vannak a könyvben?

Gyógyszerkönyvi gyógynövények
Lovaknak a fito- és aromaterápiás kezelések során gyakran alkalmazzuk ezeket a fajokat. Pl. kamilla, gyermekláncfű, kakukkfű.

Legelői gyógynövények
Ezek a növények ugyan rendelkeznek gyógyhatással, előfordulhatnak a legelőn és szénában, de lovaknál nem jellemző a fitoterápiás alkalmazásuk. Pl. homoki báránypirosító, vadmurok, juhsóska, füzény, lórom.

Mérgező gyógynövények
Ezek a növények gyógyhatásuk mellett igen erősen mérgezők is, ezért lovaknak házilagosan tilos az alkalmazásuk. Pl. tiszafa, hóvirág, hérics, kikerics.

Antinutritív és káros hatású gyógynövények
Ezek a növények rendelkeznek ugyan gyógyhatással, de belsőleges alkalmazásuk nem veszélytelen, ezért azt kerüljük. Pl. fekete nadálytő, vérehulló fecskefű.
Hogyan épülnek fel az egyes fejezetek?

Kezelési alapelvek
Minden fejezet egy teljes oldalas összefoglaló infografikával kezdődik, amelyet 2-6 oldalnyi szöveg követ. Az ábra segíti a téma gyors áttekintését, illetve "kezdő" olvasóknak segíti a könnyebb megértést. A szöveges rész az ismeretterjesztő és a tudományos szakirodalom határán helyezkedik el.

Gyógynövények és illóolajok
A magyar és latin faj- és drog-megnevezéseket követően az alábbi információkat találod az egyes növényfajoknál (képek nélkül):
-
Hazai előfordulás
-
Fő hatóanyagok
-
Gyógyhatás
-
Alkalmazás a humán gyógyászatban
-
Alkalmazás lovaknak
-
Alkalmazási formák
-
Adagolás
-
Kezelt lóbetegségek
-
Figyelmeztetések
-
Ellenjavallat
-
Interakció gyógyszerekkel
-
Mellékhatások, veszélyek

Receptek
A gyógynövényekből és illóolajokból házilag is elkészíthető recepteket táblázatos és felsorolás jelleggel, tematikus sorrendben találod, lóbetegségek szerint rendezve. Ha a korábbi fejezetekben leírt figyelmeztetéseket betartod, akkor biztonságos marad az alkalmazás.

Online tartalom
A könyv terjedelmi okok miatt nem tartalmazhat minden információt ebben a témában. Továbbá, egyes tartalmaknál (pl. szakirodalom) segítséget jelenthet, ha egy linkre kattintva azonnal olvashatod a számodra lényeges információkat. A legfontosabb online tartalmak az alábbiak:
-
szakirodalom - EMEA monográfiák
-
gyakori lóbetegségek és fitoterápiás kezelésük
-
speciális, emelt szintű gyógynövénykeverékek
-
II. fejezet gyógy- és illóolajos növényeinek fotói (névvel, adatok nélkül)