Lóherba - Materia medica

Agrimonia eupatoria
Apróbojtorján, párlófű
Hatóanyagok: több, mint 10%-ban cseranyagok (katechin cserzőanyag, ellágsav, gallotannin), kumarin-származékok, illóolaj, kovasav, nikotinsavamid, nyálka, flavonoidokat (luteolin, apigenin, kvercetin).
Gyógyhatás: vérzéscsillapító, összehúzó, fertőtlenítő.
Gyógyhatású rész: száraz vagy friss virágzó hajtás. Virágzó hajtása kellemes illatú, fűszeres, kissé kesernyés ízű.
Alkalmazás módja: napi 20-30 gramm az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: Külsőleg használva, vérzéscsillapító és érösszehúzó hatása miatt gyorsan elállítja a hajszálerek vérzését. Enyhe, felületi bőrgyulladások kezelésére is javasolják. Vérző horzsolásokra morzsolva a szárított pora megakadályozza a kisebb sebek elfertőződését.
Belsőleg régóta használják a népgyógyászatban, vastagbélgyulladás kezelésére, illetve az epeutak gyulladásainak megszüntetésére. Célszerű keverékben alkalmazni. Antimikrobiális hatása révén a baktériumok okozta enyhe hasmenést is képes megszüntetni. Ha a ló szájpadlását szúrós, hegyes tárgy vagy a takarmány felsérti, a sérülést apróbojtorjánból és kamillavirágból készült teával is lemoshatjuk- ha az állatorvos mást nem javasol. Szájnyálkahártya-gyulladásra hajlamos lovak abrakjához kis adagban hozzákeverve, rendszeresen használható.
Figyelmeztetés: nem ismertek ellenjavallatok.
Kép forrása: netherbarium

Arnica montana
Árnika
Hatóanyagok: helenaloid típusú szeszkviterpén laktonok (arnifolin, helenalin és származékai), flavonoidok (izokvercitrin, luteolin, asztralagin), kevés illóolaj (timol és származékai), fenolkarbonsavak (klorogénsav, cinarin, kávésav), nyálkaanyagok és kumarinok (umbelliferon, szkopoletin), nyomokban tusszilagin pirrolizidin alkaloid.
Mérgező hatás: belsőleg etetve mérgező, szívleállást okozhat, májkárosító hatású.
Mérgező rész: teljes növény.
Gyógyhatás: külsőleg gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, helyi vérbőségkeltő, fertőtlenítő, fertőzést gátló, sebregeneráló, hámosító.
Gyógyhatású rész: virágzat.
Alkalmazás módja: külsőleg használják. Az olaj 1 rész szárított árnikavirágzat és 5 rész növényi olaj hozzáadásával készül. Az alkoholos tinktúra 70%-os alkohollal készül. Borogatás céljára a tinktúrát 5-10-szeres mennyiségű vízzel hígítják. Az árnikakenőcs legfeljebb 20-25% tinktúrát tartalmaz. A tinktúra készítésének részletes leírása a „Fitoterápia alapjai/ Tinktúra, kivonat, koncentrátum ” fejezetben található.
Kezelt lóbetegségek: Ez az egyik leghatásosabb gyógynövény baleseti eredetű izom-, ín- és ízületi fájdalmakra, ütések, rúgások, zúzódások helyén kialakuló véraláfutásokra. Rovarcsípésekre téve borogatását, csökkenti a bőr gyulladását. Hidegre romló hátfájásra, kötött izomzatra, gyenge vérkeringésű ízületekre melegítő hatású a tinktúrás bedörzsölés.
Figyelmeztetés: energetikai komponensként belső felhasználása <1% elfogadható. Bőr és nyálkahártya allergiát okozhat a tömény alkoholos kivonatának elhúzódó használata. Védett növény.
Kép forrása: netherbarium

Vitex agnus-castus
Barátcserje, szűzbokor
Hatóanyagok: iridoid glikozidok (agnuzid, aukubin), klerodán- és labdán típusú diterpének, illóolaj (0,5%), zsíroldékony flavonoidok (kaszticin).
Gyógyhatás: hormonális hatású, fokozza az LH és LTH termelődést, csökkenti a prolaktin-szintet (FSH-gátlás).
Gyógyhatású rész: érett termés
Alkalmazás módja: napi 15 gramm tört mag az abrakba keverve vagy alkoholos készítménye.
Kezelt lóbetegségek: A sáriás előtti szindróma kezelésében élenjáró gyógynövény. A termés hatóanyagai ugyanis áthangolják a hormonrendszert, azon belül is a nemi működést szabályozó hormonok termelődését befolyásolva, kivételes módon az okot megszüntetve ezzel. A kanca csecsfájdalmaira is használható, ha annak oka hormonális eredetű. Vemhes és csikós kancáknak az erős hormonális hatás miatt tilos adni! Mének esetében állítólag csökkenti a nemi vágyat. Ismeretlen eredetű kólikás görcsöket mutató kancák jól reagálhatnak a barátcserje és emésztésjavító gyógynövények együttes etetésére, ami petefészek és méh görcsire utal. Tehát primer és szekunder sárgatest-elégtelenség következtében létrejött ciklus-zavarok, sárlási rendellenességek, nemi szervek görcse, pseudo-PMS és masztodinia esetén javasolt.
Figyelmeztetés: dopaminreceptor-antagonisták (neuroleptikumok) hatását befolyásolhatja.
Kép forrása: netherbarium

Sambucus nigra
Bodza; fekete
Hatóanyagok: a virágokban flavonoid (izokvercitrin, kemferol, asztragalin, rutin, kvercetin, hiperozid), triterpén (alfa és béta amirin, urzolsav, oleánolsav), szterin (béta-szitoszterin, kampeszterin, sztigmaszterin), kávésav-származékok (klorogén-, ferula-, p-kumársav), illóolaj, sok káliumsó, kevés nyálka. Érett bogyókban vitaminok, antocián festékanyag, cukrok, szerves savak. Mérgező részekben szambunigrin és szambucin cianogén glikozid.
Mérgező hatás: (hányás), hasmenés, kólika, hidegrázás
Mérgező rész: éretlen bogyó, kéreg, levél
Gyógyhatás: a virág izzasztó, köptető, immunerősítő; a bogyó - vitamin- és ásványianyag-tartalmú, enyhe hashajtó, gyomorerősítő.
Gyógyhatású rész: virág, érett bogyó
Alkalmazás módja: napi 20-30 gramm virágzat az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: légzőszervi panaszok, reuma, gyenge emésztés, láz. Megfázásos-meghűléses betegségek kezelésében használt gyógynövénykeverék fontos alkotója: izzasztó és köptető hatásánál fogva a hörgőket borító nyálkahártya nyálkatermelését serkenti. Az immunrendszert erősíti a járványos betegségek leküzdésében.
Figyelmeztetés: érett bogyója hasznos, ehető, főleg hőkezelés után. éretlen állapotban mérgezést okoz. Könnyen összetéveszthető a földibodzával, amely mérgező n lovakra! A fekete bodza kora nyáron, a földibodza nyár közepén virágzik.
Kép forrása: netherbarium

Arctium lappa
Bojtorján
Hatóanyagok: inulin (40%), nyálkaanyagok, poliacetilének, illóolaj, cser- és keserűanyagok, arctigenin.
Általános tudnivalók a gyógynövényről.
A közönséges, a pókhálós- és a kis bojtorján gyógyhatása hasonló. A bogáncsnak is nevezett növény gyökereit életének első' évében gyűjtik, amikor még csak tőlevelei látszanak. Ilyenkor összetéveszthető' az acsalapuval, de annak levélnyele belül üreges.
Gyógyhatás: vizelethajtó, izzasztó, vértisztító, bőrfertőtlenítő, emésztésjavító. Tumor-ellenes hatását a legújabb kutatások próbálják igazolni.
Gyógyhatású rész: gyökerek, levelek. Lovaknak leggyakrabban a gyökér porított formáját használják, ami tömény, így kis adagban is hatásos. Egyes lovak a gyökeret répaként megeszik. Tea vagy alkoholos kivonat, illetve a levelekből, zsírral készített kenőcs formájában is alkalmazzák. A mélyre hatoló gyökereket az első év végén, vagy a második év elején célszerű begyűjteni
Alkalmazás módja: napi 10 gramm gyökérpor az abrakhoz, a levélből pépes pakolás, kenőcs készülhet. Bőrbetegségek vagy korpás, száraz, viszkető bőr esetében mossuk le a főzettel naponta 3-4-szer a problémás területet, és ezzel egyidejűleg belsőleg is kapja a ló a takarmányba, más növényekkel keverékben.
Kezelt lóbetegségek: ekcéma, bőrkiütés, gyenge emésztés, daganatok, zsíros szőr, tavaszi fáradtság. Vagyis minden olyan eset, amikor a népi gyógyászat szerint vértisztítás szükséges. A gyökérből készített meleg, pépes borogatás segíti a sebek gyógyulását. A megfázásos légúti betegségekre készített gyógynövénykeverék egyik alkotója lehet.
Figyelmeztetés: termése a bogáncs, könnyen beleragad az állat szőrébe, csomósodást okoz, alatta a bőr könnyebben bepállik.
Kép forrása: netherbarium

Juniperus communis
Boróka, közönséges
Hatóanyagok: éterikus olajok (pinének, mircén, kariofillén, szabinén, kadinén), savak, kondenzált tanninok. Kátrányban guajakol, krezol.
Mérgező hatás: hányás-hasmenés, bőrön külsőleg bőrpír, hólyagképződés, nyálkahártyák, húgyutak ingerlése, veseirritáció a fő tünetek, ha sokat eszik a ló a bogyókból. A szúrós tűlevelek mechanikai kárt okozhatnak.
Mérgező rész: tobozbogyó, tűlevelek
Gyógyhatás: vizelethajtó, veseműködést fokozó, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, vértisztító, étvágyjavító
Gyógyhatású rész: bogyó, fából készült kátrány, illóolaj
Alkalmazás módja: külsőleg a kátrány vagy az illóolaj (hígítva, készítményekben) használatos. Belsőleg napi kb. 10-15 gramm bogyópor, abrakba keverve. Terápiás dózisban max. 4-6 hétig. Friss bogyóról lovaknál nincs adat, kb. 2x 20-30 db megengedett.
Kezelt lóbetegségek: húgyúti gyulladás, ízületi gyulladás, bőrbetegségek, idős kor, izomanyagcsere javítása, mozgásszervi betegségek rehabilitációja
Figyelmeztetés: a kátrányt 1-10%-osra hígítani kell. Hosszú távú, nagy dózisú használat vesekárosodást okozhat. Allergiát válthat ki.
Kép forrása: netherbarium

Achillea collina
Cickafark
Hatóanyagok: illóolaj (30-60% azuléntartalom - kékes szín), cineol, kámfor, borneol, flavonoidok (apigenin- és luteolin glikozidok), keserűanyagok (szeszkviterpén laktonok), cseranyagok, sok ásványi anyag, főleg kálium.
Mérgező hatás: nagy mennyiségben fogyasztva okoz ösztrogenikus zavart.
Mérgező rész:
Gyógyhatás: vérzéscsillapító, sebfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, fertőzést gátló, görcsoldó, gyomorerősítő, epehajtó, vizelethajtó
Gyógyhatású rész: virágos hajtás, illóolaj
Alkalmazás módja: napi 20-25 gramm por, abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: külsőleg kisebb vérző sebek (külsőleg friss levélpép, lemosás), fekélyes, nehezen gyógyuló sebek (borogatás, kenőcs, lemosás) formájában használható. A méh és belek görcsös fájdalma, bármilyen gyulladás, illetve gyomorfekély, gyomornyálkahártya-gyulladás, köhögés és gyenge emésztés esetén etetjük. Fontos alkotórésze a vizelethajtó, emésztést javító és a vesetisztító teakeverékeknek, de jól használható légúti gyulladással járó köhögésnél is, más növényekkel együtt.
Figyelmeztetés: érintése a fészkesvirágzatúak hatóanyagaira érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki, ami lovaknál igen ritka. Hosszú távú használata biztonságos, de vemheseknek nem adható.
Kép forrása: netherbarium

Pimpinella anisum
Ánizs
Hatóanyagok: 2-3% illóolaj (90%-a anetol és linaol), metil-kavikol, ánizsaldehid, ánizsketon, ánizssav, zsírosolaj, flavonoid-glikozidok, kumarinok.
Gyógyhatás: fűszeres ízfokozó, étvágyjavító, görcsoldó, szélhajtó, tejelválasztást fokozó, ösztrogenikus, köptető, légútfertőtlenítő, májvédő.
Gyógyhatású rész: szárított magok, illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 10-20 gramm az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: rossz étvágyú, gyenge emésztésű, kólikára hajlamos lovaknak napi rendszerességgel adjuk. Ösztrogenikus hatása miatt kancák bizonyos hormonális problémáin segíthet, illetve csikós kancáknak csökkent tejtermelésnél fokozza a tejelválasztást. Ilyenkor görögszénával együtt adjuk az abrakhoz. Krónikus tüdőproblémákkal küzdő lovaknak a köhögés enyhítésére, nyálkaoldásra és a légzőszervek vérkeringésének javítására használják.
Figyelmeztetés: ritkán allergiás bőr-légúti és gyomor-bél rendszeri allergiák jelentkeznek a használatakor.
Kép forrása: netherbarium

Solidago virgaurea, S. gigantea, S. candensis
Aranyvessző
Hatóanyagok: 2-5% flavonoid (asztragalin, hiperozid, kvercitrin, rutin), triterpén-szaponin, fenolos glikozidok, 10% katechin típusú cserzőanyag, kevés illóolaj.
Gyógyhatás: sebgyógyító, vizelethajtó, fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló. A vízhajtás a veseerekben fokozódó véráramlás eredménye, és nem jár fokozott ásványi anyag ürítésével.
Gyógyhatású rész: szárított virágok vagy virágzó hajtás
Alkalmazás módja: napi 30 gramm az abrakba keverve. Főzete zamatos, a ló szívesen megissza.
Kezelt lóbetegségek: A gyógyászatban a közönséges, a magas és a kanadai aranyvessző használatos. A húgycső-, a hólyag és a vesemedence gyulladása esetén az egyik legelterjedtebben alkalmazott gyógynövény. Vesehomok és vesekő kialakulásának megelőzésére javasoltják az aranyvessző rendszeres etetését, az ilyen betegségre hajlamos lónál. Természetesen a takarmány összetételét és a legelői fajokat is érdemes felülvizsgálni, mert az oxaláthalmozó növények rendszeres fogyasztása hajlamosít vesekövek képződésére, csakúgy, mint a túlzásba vitt kalciumbevitel.
A húgyutakat érintő bakteriális fertőzés esetén medveszőlővel és friss petrezselyemmel együtt is használhatjuk. Egy jól összeállított gyógynövény-keverék egyik alkotójaként az aranyvessző kitűnően hasznosítható a lovak vázrendszerét érintő gyulladásos betegségek megelőzésére, kezelésére, amennyiben a gyulladást a méreganyagok felhalmozódása és lerakódása okozza. Külsőleg sebek fertőtlenítésére is használják. Tüdővérzésre hajlamos lovaknál a betegség megelőzése érdekében pohánkával keverve adhatjuk, de önmagában ez nem fejt ki erős hatást.
Figyelmeztetés: szív- és veseelégtelenség miatt kialakuló ödéma esetén nem használható.
Kép forrása: netherbarium

Melissa officinalis
Citromfű
Hatóanyagok: Kb. 0,3% illóolaj (citronellal, a- és b-citral, linalol), flavonoidok (luteolin, kvercetin, apigenin, kempferol), kevés cser- és keserűanyag.
Gyógyhatás: nyugtató, görcsoldó, fertőtlenítő, étvágyjavító.
Gyógyhatású rész: levél, hajtás, illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 20-30 gramm por az abrakba keverve vagy frissen.
Kezelt lóbetegségek: ideges eredetű gyomor- és bélproblémák kezelésében nélkülözhetetlen, de segít étvágytalanságesetén, ha keverékben etetjük. Kancák méh és medencetájékainak görcseit oldja, ezért a sárlás idején nyugtalankodó és nehezen kezelhető kancák szintén kaphatják a napi abrakba - barátcserjével kombinálva. A száj nyálkahártyájának sérülése esetén teájával nedvesítik az abrakot, és híg főzetével itatják a lovat. A népgyógyászatban használják a citromfű teát meghűléses betegségek esetén, és kisebb sebek lemosására.
Figyelmeztetés:
Enyhe hatása miatt célszerű más gyógynövényekkel kombinálni.
Kép forrása: netherbarium

Cynara scolymus
Articsóka
Hatóanyagok: kávésav származék cinarin - flavonoidokban (luteolin, cynarozid, szcolimozid) igen gazdag vegyület-komplex, keserűanyagok (szeszkviterpén laktonok: cynaropikrin, grosheimin, cynaratriol) és cseranyagok.
Gyógyhatás: májvédő, epehajtó, vizelethajtó.
Gyógyhatású rész: friss vagy szárított levél. A zsenge levelek kevésbé, az öregebbek már meglehetősen keserű ízűek. Emberek táplálkozási célra a még ki nem nyílt bimbót használják fel.
Alkalmazás módja: napi 30 gramm az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: emésztési problémákra, elégtelen májműködésre, epetermelési problémákra használják. Főleg a jól izmolt igáslovak és a vemhes vagy elhízott lovak egyik veszélyes betegsége a vérzsír, illetve a zsírmáj betegség, amely a májat és a veséket érinti. Ha már a betegség kialakult, akkor mindenképpen állatorvost kell hívni, mert sürgős beavatkozás szükséges, de a megelőzésben fontos szerepe van a gyógynövényeknek. Ehhez remek segítséget nyújt az articsóka, amelyről kimutatták, hogy megakadályozza a zsírsavak szintjének növekedését a vérben, gátolja a koleszterinszintézist, valamint segíti az epeelválasztást.
Az articsóka másik jelentős gyógyhatása a máj védelme, a máriatövishez hasonlóan. Kivonata gátolja a májsejtkárosodást, a májsejtek pusztulásának mértékét és a mérgezések, májkárosító anyagok aktivitása során kialakuló szabadgyökök képződését.
Egyik hatóanyaga, a cinaropikrin simaizomgörcsöt oldó hatású, és feltehetően fokozza a nyál- és gyomornedv elválasztását. Ennél fogva étvágynövelő hatásával is számolni lehet.
Figyelmeztetés: epeutak elzáródása és epekő esetén ellenjavallt.
Kép forrása: netherbarium

Citrus limon
Citromfa
Hatóanyagok: illóolaj (limonén, terpinén, pinén), kumarinok (limettin, bergamottin), flavonoidok, (heszperozid, naringozid, eryodyctyozid), C-vitamin, nyálka, Ca-oxalát.
Mérgező hatás: a vegyszerekkel bevont terméshéj (érésszabályozás, szállítás alatti penészedés megakadályozása) emésztőszervi panaszokat okoz.
Gyógyhatás: étvágygerjesztő, emésztést serkentő, nyugtató, görcsoldó, immunrendszert erősítő. Magas C-vitamintartalma miatt a megfázásos időszakokban minden nap kaphat egy hámozott citromot a ló. Az érett citrom igen értékes méregtelenítő gyümölcs, de sajnos nálunk a boltokban kapható citrom nem ilyen minőségű: éretlenül szedik le, és utóérést kiváltó szerekkel permetezik. Nyári versenyek idején, amikor nem ihat a ló, hasznos lehet néhány gerezd a lónak, mert fokozza a nyálelválasztást, s ezzel csillapítja a szomjúságot. Antioxidáns hatása csökkentheti a hőstresszt terheit.
Gyógyhatású rész: terméshéj, az ebből készült illóolaj, éretlen gyümölcshéj, valamint narancsvirág, narancslevél, és ezekből készült illóolaj. Népi gyógyászatban használták a magot is féregűző és mérgezés elleni célzattal.
Alkalmazás módja: jutalomfalatként max. napi 1 hámozatlan, karikákra vágott termés (bio minőségben), illóolaj.
Figyelmeztetés: illóolaja hígítás nélkül veszélyes.
Kép forrása: netherbarium

Urtica dioica
Csalán
Hatóanyagok: Hajtásrészekben klorofill, B-, C-, K-, U-vitamin, növényi savak, hisztamin, szerotonin, acetil-kolin, flavonoidok, kávésav-észterek (kaffeoil-almasav), szkopoletin, szterinek, klorofill, lektin, ásványi anyagok. Gyökérben speciális hidroxi-zsírsavak, növényi szterinek (béta-szitoszterol), cseranyagok, lignánok, poliszacharidok.
Mérgező hatás: allergia nélküli hisztaminmérgezés, amit csípés okoz (lónál nem jellemző, mert a szőrzet véd a csípés ellen).
Mérgező rész: csalánszőr
Gyógyhatás: külsőleg helyi, vérkeringés-serkentő. Belsőleg vizelethajtó, „vértisztító”, roboráló, vitamin- és ásványianyagforrás.
Gyógyhatású rész: hajtáscsúcs, virágzó hajtás, levelek, gyökér. Tavasszal és nyár elején csak a leveleket gyűjtik, a gyökeret ősz végén szedhetjük.
Alkalmazás módja: hajtásból frissen kaszálva, fonnyasztva napi 1-2 kg a szénával elkeverve, a szárított porból napi 20-50 gramm, gyökérből napi 10-15 gramm abrakba keverve. Külsőleg tinktúra vagy kenőcs formájában.
Kezelt lóbetegségek: ízületi bántalmak, sántaság, patagyulladás esetében a fájó ízület és izom csalánkrémmel történő bekenése helyi vérbőséget kelt, amely enyhíti a fájdalmat, és segíti a terület vérellátását. Sántaságot okozó betegség kezelése esetén a csalánt gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és vérkeringést serkentő gyógynövényekkel kombinálva etetjük. A téli időszak végén a szokásos adag dupláját kaphatja a ló 2-3 hétig, ez segít tavaszi fáradtság esetén. Vérszegénység, vashiány esetén javasolja a népi gyógyászat, mint roborálót. Fénytelen szőrzet, allergiás kiütések, ekcéma, korpa, zsíros szőrzet esetén belsőleg etetik levelét, és gyökerét felhasználják samponokban, lemosó oldatokban.
Figyelmeztetés: gyűjtéskor kesztyűt használunk. Frissen jóval magasabb a vitamintartalom, mint szárítva. A csalánkiütésnek nevezett, allergiás betegség nem egyezik meg csalán okozta csípéssel.
Kép forrása: netherbarium

Juglans regia
Dió, közönséges
Hatóanyagok: levélben cseranyag (gallo- és ellagtanninok), juglon és származékai, flavonglikozidok (kvercetin, hiperozid, kempferol), C-vitamin, illóolaj. Termés: fehérje, ásványi anyag (Mg, K, Ca), és vitamin (E-, B-vitamin), zsíros olaj.
Mérgező hatás: hasmenés, kólika, májkárosodás.
Mérgező rész: zöld részek, kéreg (nagyobb mennyiség okoz tünetet).
Gyógyhatás: összehúzó, gyulladásgátló, gyomorerősítő, parazitaellenes, rovarriasztó, olaja/termése antioxidáns és tápláló.
Gyógyhatású rész: friss vagy szárított levél, érett diótermés, ezek készítménye.
Alkalmazás módja: külsőleg lemosás, főzet, tea, olaj; belsőleg a szárított levélből napi 15-20 gramm, zölden napi 150-200 gramm (kúraszerűen), az érett, pucolt termésből egy-két marok, hetente 3-4 alkalommal.
Kezelt lóbetegségek: gyomor- és bélhurut, illetve bélférgesség esetén kúraszeren etethető akár frissen, akár szárítva a levél. Bőrgyulladásnál, kisebb sebekere, bagócslégy peték lemosására, rovarok riasztására oldatot főzünk a levélből, külsőleg használjuk - keverékben. Szájüregi gyulladások és –fertőzések esetén teája itatható, abrakhoz tehető.
Figyelmeztetés: a lovak a friss zöld és az elszáradt levelet is szívesen fogyasztják, kis mennyiségben mérgezéses tünetek nélkül. Ha a ló eszi a diólevelet, vizsgáltassuk ki az emésztőrendszerét érintő esetleges betegségeket!
Kép forrása: netherbarium

Eucalyptus globulus
Eukaliptusz
Ausztráliában és Tasmániában őshonos, de ma már Dél-Franciaországban, Spanyolországban és Afrikában is termesztik. Itthon illóolaja és szárított levele egyaránt megvásárolható.
Hatóanyagok: szárított levelekben 1-3% illóolaj (kb. 70% eukaliptol), piperitin, alfa-pinén, alifás alkoholok, aldehidek, cser- és keserűanyagok, flavonoidok (hiperozid, eukaliptin, rutin), növényi savak.
Mérgező hatás: illóolaja töményen nyálkahártya irritáló hatású: begyulladhat és bevörösödhet tőle a szem.
Mérgező rész: aldehidjei köhögésre ingerlőek, ezeket az illóolajból kivonják.
Gyógyhatás: köptető, szekretomotorikus, expektoráns, antiszeptikus, fertőzésgátló, gyulladáscsökkentő, helyi vérbőségkelt, enyhe görcsoldó.
Gyógyhatású rész: idősebb levelek szárítva, fiatalabb levelekből és a hajtásvégekből készült illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 5-10 gramm levélpor az abrakba keverve, illóolaj külsőleg, inhalálásra.
Kezelt lóbetegségek: belsőleg megfázás, köhögés, légcsőgyulladás. A krónikus köhögésben szenvedő lovak napi 2-3-szori eukaliptuszos inhaláltatása, kiegészítve belsőleg adott gyógynövénykeverékkel: csodákra képes. Gyakori összetevő reumatikus panaszokra, izomfájdalmakra való krémekben, olajokban. Rovarriasztó spraybe tehetjük, más alkotókkal együtt.
Figyelmeztetés:
Az illóolaj egyes májenzimek működésére gyakorolt hatása miatt bizonyos gyógyszerek hatását befolyásolhatja. Hígítás nélkül bőrirritációt okoz. Ellenjavallt asztma, szamárköhögés, a gyomor és bél gyulladásainál, epe és súlyos májpanaszok esetén!
Kép forrása: netherbarium

Glycyrrhiza glabra
Édesgyökér
Akár másfél méterre is megnövő cserje, melynek édes gyökerei t a cukrász- és likőripar is előszeretettel használja. Hazánkban kivadulva a Dél-Alföldön találhatunk még néhány példányt, azonban sok helyen termesztik.
Hatóanyagok: flavonoidok (likviritigenin, likviritin), glicirrhizin (glicirrhizinsav K- és Ca-sója, a cukornál ötvenszer édesebb), kumarinok, keményítő, cukor, illóolaj, fitoszterolok.
Mérgező hatás: mineralkortikoidszerű hatása miatt ödémaképződés léphet fel, amihez káliumhiány és magas vérnyomás párosul.
Mérgező rész: gyökér, ha túladagolják.
Gyógyhatás: nyálkaoldó-köptető, gyulladásgátló, görcsoldó, nyálkahártyavédő, vizelethajtó, baktérium-és vírusellenes, májvédő.
Gyógyhatású rész: gyökér. A gyökérnedvet kifőzéssel és besűrítéssel állítják elő, de lovaknak a darabolt, porított gyökérkockát adják az abrakhoz.
Alkalmazás módja: napi 10-15 gramm gyökér az abrakba keverve. Terápiás dózisban maximum egy hónapig adható, kisebb adagban tovább is.
Kezelt lóbetegségek: gyomor- és nyombélfekély esetén az édesgyökér az egyik fő „fekélyellenes” gyógynövény. Kiemelt a szerepe hurutos légúti betegségekben, mert jó köptető. A túlműködő immunrendszer (allergia) egyik elnyomó drogja, a kémiailag vele rokon szteroidokhoz hasonlóan.
Figyelmeztetés:
Számos mellékhatása elhúzódó kezelésnél vagy túladagolásnál lép fel. Mellékhatásai mineralokortikoid aktivitása miatt megegyeznek a glukorkortikoid gyógyszerekével, de enyhébb formában jelennek meg. Erősíti a szintetikus vizelethajtók hatását. Szívbeteg lónak nem vagy nagyon óvatosan ajánlott, ügyelni kell a káliumpótlásra. A máj egyes betegségei (kolesztatikus májbetegség, májcirrózis) esetén ellenjavallt.
Kép forrása: netherbarium

Foeniculum vulgare
Édeskömény
Hatóanyagok: illóolaj (transzanetol, fenkon, esztragol), flavonoidok (rutin, kempferol, kvercetin) és kumarinok.
Mérgező hatás: allergiát válthat ki.
Mérgező rész: illóolaj, magban lévő ilóolaj.
Gyógyhatás: nyálkaoldó, köptető, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, gyulladásgátló, légúttisztító.
Gyógyhatású rész: mag, illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 15-20 gramm szárított mag az abrakba, illóolaj külsőleg kenőcsben vagy inhalálásra. Aromaként illóolaját, kivonatát használják, készítményben.
Kezelt lóbetegségek: Leggyakrabban azoknak a lovaknak tesznek
édeskömény magot az abrakjába, amelyek köhögnek, vagy rossz az emésztésük. Felső légúti hurutos betegségekre is javasolják. Emésztőszervi görcsök, teltségérzet és felfúvódás esetén szintén célszerű a „rosszevő“ vagy gázképződéssel járó kólikára hajlamos lovak napi abrakjába tenni. Csikós kancáknak jó szolgálatot tehet a gyógynövény, ha elapad a tej, de nagy dózisban a csikónál idegrendszeri károsodást okozhat. Sok esetben az ideges nyugtalanságot emésztési problémák is kísérik, ezért egy nyugtató hatású gyógynövénykeverék elengedhetetlen alkotója.
Figyelmeztetés: nagyon ritkán okozhat bőrt és nyálkahártyát érintő allergiás reakciókat. Csikós kancának csak elapadáskor, állatorvosi felügyelettel adható
Allergiás túlérzékenység kialakulhat az anetollal szemben.
Kép forrása: netherbarium

Viscum album
Fagyöngy, fehér
Hatóanyagok: viscotoxin fehérjekeverék, lektinek, biogén aminok, flavonoidok
Mérgező hatás: gyomor- és bélnyálkahártya ingerlés (hányás, véres hasmenés, görcsök, elektrolitvesztés), görcsös rángás
Mérgező rész: levél, hajtás, nyersen a bogyó
Gyógyhatás: vérnyomáscsökkentő, kardiotonikum, citosztatikus, daganatellenes, régen: epilepszia ellenes, mindenre jó „aranyág”.
Gyógyhatású rész: levelek, és ceruzavastagságú ágak, ősztől tavaszig gyűjtve, szárítva.
Alkalmazás módja: napi 5-10 gramm, abrakba keverve
Kezelt lóbetegségek: galagonyával együtt ideges eredetű és időskori szívpanaszok enyhítésére, a keringés javítására javasolt. Újabban sokat hangoztatják a daganatos betegek terápiájában szerepét. A fagyöngy tumorellenes hatását jó részben (mérgező) lektintartalmával hozzák összefüggésbe, melynek mennyisége évjárattól és gyűjtési időponttól nagyon ingadozó. A daganatellenes tartalomanyagok közé sorolják az ugynacsak mérgező, sejtkárosító, biológiailag aktív és stabil viszkotoxinokat. Ezek a daganatos (és egyéb) sejtek DNS-sével lépnek kölcsönhatásba. A leírtakból remélhetőleg kitűnik, hogy a daganatos betegek terápiájában csak állatorvosi javaslatra és kontrollal célszerű használni, a megfelelő dózis beállítása mellett, elkerülve a mérgezést. A közhidelemmel ellentétben immunerősítő hatása nem igazolt, arra a célra számos egyéb faj választható (pl. kasvirág, fokhagyma).
Figyelmeztetés: Felhasználása csak kis adagban biztonságos. Ha nem abrakhoz tesszük, hideg áztatással készül „teája”.
Kép forrása: netherbarium

Cinammomum cassia
Fahéj
Hatóanyagok: 1-4% illóolaj (50-70% fahéjaldehid, eugenol, , benzaldehid, kumarin), katechin típusú cseranyagok, diterpének, fahéjsav, poliszachrid, lignánok. Illóolajban 70% eugenol.
Mérgező hatás:
Mérgező rész:
Gyógyhatás: antibakteriális, étvágyjavító, gombaellenes, szélhajtó, vércukorszint-csökkentő, görcsoldó, termékenységnövelő, asztmaellenes, gyomorfekélycsökkentő.
Gyógyhatású rész: csonkolt törzsből fejlődő fiatal hajtáskéreget használják, amit szárítás előtt egy napig fermentálnak. A kasszia fahéjból illóolaj is készül.
Alkalmazás módja: abrakba keverve napi 5-10 gramm kéregpor, vagy pár csepp, hígított illóolaj etetve. Az illóolaj készítményben külsőleg is alkalmazható.
Kezelt lóbetegségek: mivel diszpepszia és felfúvódás ellen hatásos, ezért a görcsökkel járó gázkólika megelőzésére javasolják. Leginkább télen nélkülözhetetlen, amikor a csökkent vízfelvétel bélsárpangásra hajlamosít. Ilyenkor dupla előny, hogy langyos teaként szívesen isszák a lovak. Antibakteriális hatását sokféle baktérium ellen kifejti, így fertőzéses eredetű hasmenésben, a Coli és Salmonella baktériumok gátlása miatt hasznos összetevő, például apróbojtorjánnal és kakukffűvel keverve. Kínában tradicionálisan ajánlják nemi vágy hiányra, terméketlenségre, de még nehezített légzésre a „Vese energiák” megerősítése miatt. Vércukorszint csökkentő hatása miatt a metabolikus zavarral küzdő lovaknak alternatíva lehet a humán II-es típusú cukorbetegséghez hasonló inzulinrezisztencia megelőzésére, annak kezelésében. Ez a sokoldalú növény, meleg energetikája miatt legyengült állapotokban igen hasznos, más gyógynövényekkel keverékben alkalmazva. Fogfájásra lovaknak a népi gyógymódokban leírtak szerint nem alkalmazzuk, mert súlyos nyálkahártya irritációt okozhat.
Figyelmeztetés: sajnos hamisítják, ezért fontos megbízható forrásból beszerezni. Túladagolva, intenzív íze miatt elutasítja a ló a fogyasztását.
Kép forrása: netherbarium

Salix alba
Fehér fűz
Hatóanyagok: 4-8% szalicin, kb. 10% fenolglikozidos szalicin-származék (szalikortin, tremulacin), flavonoidok, cseranyag.
Gyógyhatás: nem-szteroid gyulladáscsökkentő, láz- és fájdalomcsillapító
Gyógyhatású rész: fiatal hajtások kérge Ha kéregport kap a ló, mindenképpen be kell nedvesíteni, mert beszippantva irritálja a légutakat. A darabolt kéregkocka pedig előzetes főzés áztatás vagy főzés után jobban hat.
Alkalmazás módja: napi 10-15 gramm a darabolt kéregből, 10 gramm a porból. Hosszabb távon is használható.
Felhasználási terület: ízületek, izom és pata gyulladása, reumatikus panaszok, fájdalommal járó betegségek, láz, fog- és fejfájás a leggyakoribb indikációk. A legjobb hatás más gyógynövényekkel kombinálva érhető el. Külsőleg is alkalmazható a reumás, illetve fájdalmas részeken borogatás vagy lemosás formájában. Patagyulladás, tályog esetén gyógypatazsír készíthető belőle. Szájüregi gyulladásnál belsőleg használjuk: teáját abrakba tesszük vagy belespricceljük a ló szájába.
Figyelmeztetés:
Ellenjavallt allergiás szalicilát-túlérzékenység és görcsös hörghurutok esetén. Cseranyagai az emésztőcsatornában más anyagok felszívódását gátolhatják. Hatóanyagai erősítik más nem-szteroid gyulladáscsökkentők hatását.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) hatású az acetil-szalicilsav, melynek előanyaga számos növényben előfordul (pl. fehér fűz, legyezőfű, rezgő nyár, magas kőris). A szalicilátok is bénítják a ciklooxigenázokat, s ezzel a prosztaglandinszintézist, azonban a tombocita-aggregációt nem. A fűzben található szalicin az emésztőrendszerben szaligeninné hidrolizálódik, majd felszívódás után a májban a biotranszformáció során átalakul COX gátló szalicilsavvá. Lassabban fejti ki hatást a gyógynövény, mint a gyógyszerek. A gyomor-béltraktusban a szalicin miatt nem alakul ki gasztro-intesztinális mellékhatás (pl. gyomorfekély).
Kép forrása: netherbarium

Symphytum officinale
Fekete nadálytő
Hatóanyagok: gyökérben sok, levélben csekély pirrolizidin-alkaloid, allantoin, pirrolizidin-alkaloidok, cseranyagok, nyálka, fitoszerinek, kevés illóolaj. A gumós nadálytő mentes ezektől.
Mérgező hatás: májkárosító
Mérgező rész: levél, főleg a gyökér
Gyógyhatás: sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, összehúzó-hűtő, csont- és porcregenerálódást elősegítő, légúti hurutoldó.
Gyógyhatású rész: gyökér, levél
Alkalmazás módja: napi 10-20 gramm a szárított levelekből, kúraszerűen, 2-3 hétig etetve. Gyökérből pakolás, tinktúra, vagy abból készül kenőcs külsőleg. A tinktúra agyaghoz is keverhető, pakolásként becsapható vele a pata, inak.
Kezelt lóbetegségek: külsőleg csonttörés, porcsérülés, sportsérülések (húzódás, szakadás), helyi gyulladás esetén tinktúra, pakolások, agyagos kötések. Fekélyes, nehezen gyógyuló sebekre lemosásként helyezzük. Belsőleg a népi gyógyászat: hurutos légúti gyulladásra, köhögésre, porcerősítőnek, illetve gyomor és belek gyulladására, fekélyére ajánlja. A benne lévő májkárosító anyagok miatt csak limitált ideig/adagban használható, és – főleg vérző- fekélyre a kerignésbe kerülő anyagok miatt nem javallott.
Figyelmeztetés: elhúzódó külsőleges használat esetén feltételezik, hogy felszívódhatnak a bőrön át is a májkárosító vegyületek (pirrolizidin alkaloidok).
Kép forrása: netherbarium

Allium sativum
Fokhagyma
Hatóanyagok: kéntartalmú aminosavak (alliin), amelyek az alliináz enzim hatására allicinné alakulnak át. csípős anyagok, A-, B1- és C-vitamin, nikotinsav, nemihormon-analógok, jód.
Mérgező hatás: gyomorirritációt okozhat az érzékeny gyomrú lovakban.
Mérgező rész: gumó
Gyógyhatás: fertőzést gátló, antibiotikus, köptető, immunerősítő, véralvadásgátló, vérkeringést serkentő, szíverősítő, érvédő, koleszterincsökkentő, gyomorerősítő
Gyógyhatású rész: hagyma (gumó). Átható szaga ellenére a lovak szívesen fogyasztják az apróra vágott nyers gerezdeket is. Erős hatású nedv (szirup) is készíthető belőle: 5 fej fokhagymát vágjunk össze, majd 20-25 dkg cukor hozzáadásával vízzel keverjük el, forraljuk fel, és 5 perc állás után szűrjük le. Hűtőszekrényben tároljuk.
Alkalmazás módja: olaja rovarriasztó spraybe, belsőleg 3-5 nagy gerezd nyersen (főleg legyek ellen hatásos), napi 15-20 gramm por abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: sebek, bögölycsípés és légybeköpés (külsőleg, friss nedv), túlerőltetett vagy gyenge szív, gyenge vérkeringés, ízületi fájdalmak, felső légúti hurutok, köhögés, fertőzések, influenza, férgesség, rossz emésztés. Idősödő és versenylovakkal etetve javítja a lábak és a szív keringését. Megfázás utáni köhögésre régóta bevált, és köptető hatású gyógynövényekkel kombinálva szinten tartja akár a tüdőtágulatos lovak kehességét is. Serkenti az emésztőmirigyek működését, javítja a bélflóra összetételét. Féregűző keverékek alkotója. Külsőleg nedvét sérülések, csípések és légybeköpés kezelésére használhatjuk.
Figyelmeztetés: gyomorfekély és szoptatás esetén ellenjavallt. Vérhígító hatású.
Kép forrása: netherbarium

Crataegus monogyna, C. laevigata
Galagonya, egybibés, csere-
Hatóanyagok: flavonoid glikozidok (ramnozid, vitexin, hiperozid, rutin), oligomer procianidnek, karbonsavak, kálium, illóolaj, bogyó: szerves savak.
Mérgező hatás: a termés magja dugulást okozhat, nagyobb mennyiségben.
Gyógyhatás: komplexen hat a szívanyagcserére. Serkenti a szívizomzat összehúzódásának erejét, miközben mérsékli a szív ingerlékenységét, ezáltal szívritmuszavar-ellenes, azaz enyhe euritmizáló hatású. A növény alkalmazása fokozza a koronáriák (szívkoszorúerek) keringését, javítja a szívizomzat vérellátását, enyhén csökkenti a vérnyomást. Fokozza a szívizomzat oxigénhiány-toelranciáját, ami védelmet jelent az oxigénhiányos zavarok ellen. Idős lovaknak, sportlovaknak, nagy teljesítményt nyújtó (iskola-, túra-, vadász-) lónak jó hatású az abrakba téve, más növényekkel kombinálva. A bogyó savas kémhatású, emésztést javító, tápláló, de nagyobb adag bélsárpangást okozhat.
Gyógyhatású rész: virágzó hajátsvég, levelek, ritkábban bogyó.
Alkalmazás módja: 10-15 gramm a bogyókból, 20-30 gramm a virágos hajtásból, friss avgy szárított levélből abrakba keverve. Érdemes karámok mellé, elérhető közelségben ültetni, hogy a ló igény szerint hozzáférhessen (kéreghez ne, mert tönkre megy a növény!). Főzet készítéséhez fél marék virágos-leveles ágvéget öntsük le fél liter forró vízzel, majd legalább 20 perc állás után az abrakhoz öntjük.
Kezelt lóbetegségek: időskori szívgyengeség, közepesen súlyos szívelégtelenség, lábak és paták gyenge keringése, lábak vizesedése, idegi eredetű szívpanaszok, izomláz, ínhúzódás, pataproblémák, sportlovak: szív- és keringésvédelem. Az adagot a kezelt problémához igazítjuk.
Figyelmeztetés: A hatás kifejlődéséhez 8-10 hét szükséges, a kezelés felfüggesztése után szintén ennyi ideig fennmarad a kedvező hatás.
Kép forrása: netherbarium

Galium aparine
Galaj, ragadós
Hatóanyagok: kevés illóolaj, sok kovasav, cseranyag, irridoid glikozidok (aszperulozid, galiozid), flavonoidok és szerves savak.
Mérgező hatás: a rokon tejoltó galaj és szagos müge mérgező lovakra.
Gyógyhatás: vizelethajtó, vértisztító, nyirokkeringést fokozó, ásványi anyag pótló, gyulladáscsökkentő, immunerősítő.
Gyógyhatású rész: hajtás, mag
Alkalmazás módja: Napi 20-30 gramm száraz, vagy kétszer ennyi fonnyasztott, vágott galajfű adható a lónak az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: anyagcserezavarok miatt kialakuló betegségek, nyirokkeringés elégtelensége, fertőzések utókezelése, húgyutak megbetegedései, szőr-, bőr- és pataápolás, végtagok lágy duzzanata. Elsősorban vízhajtó hatású gyógynövény, emiatt vesepanaszok, vesehomok, vesekő esetén használják. Alkalmas - főleg keverékben - a salakanyagok kiürülésének elősegítésére. így a szervezetből ki nem ürült salakanyagok okozta bőrbetegségek kezelésére javallott. Magas szilíciumtartalma miatt a ló szőrét, bőrét és patáit is táplálja. Keverékben használják továbbá gyulladásban lévő ízületek anyagcseréjének javítására, például csánkpókok, vizesedések esetén, mivel a lágy szövetek mindenfajta gyulladását és a folyadék-felhalmozódást csökkenti. Egyes kutatások szerint a galaj erősíti a lovak nyirokrendszerét. A betegség utáni lábadozási időszakban védelmet nyújt az állat szervezetének egy galajt is tartalmazó gyógynövény-keverék.
Figyelmeztetés:
Magyarországon háromféle galaj: a tejoltó galaj, a szagos müge és a ragadós galaj gyógy hatásáról olvashatunk. Ezek közül azonban csak a ragadós galajt ajánlott lovaknak felhasználni, mert a másik két fajban a lovakra mérgező hatású heszperidin található.
Kép forrása: netherbarium

Aesculus hippocastanum
Gesztenye, vad
Hatóanyagok: kb. 30-féle szaponin (eszcin), flavonoidok, kumarinok (eszkulin), csersav, triterpén glikozid, szterolok, illóolaj.
Mérgező hatás: szaponinmérgezés, gyomor-és bélnyálkahártya gyulladás, hemolízis, hasmenés, nyugtalanság, zavartság.
Mérgező rész: éretlen mag, termésburok, ágak
Gyógyhatás: érfal törékenységét, érfal törékenységét, visszérgyulladást előnyösen befolyásol, véralvadást lassít. Emésztőrendszeri gyulladás, vérzés ellen hat.
Gyógyhatású rész: érett mag, kéreg, levél.
Alkalmazás módja: magkivonat hajszálérvédő, kapillárisok áteresztő képességét csökkentő, vazokatív, vénák és artériák falát erősítő. Kéreg és levél külsőleg összehúzó, gyulladáscsökkentő, vénás keringési zavarok, ödéma, humán – aranyér, visszér.
Adagolás: napi 5-10gramm érett, zúzott mag az abrakba keverve
Kezelt lóbetegségek: érfalvédelem krónikus vénás elégtelenség (varicosis), posttrombotikus szindróma, vizesedő lábak, lábszárfekély, operáció utáni lágyrész-dagadás.
Figyelmeztetés: erdei vadaknak, főleg vaddisznónak jó takarmány, de lovaknak nem. Neve, hippo, a lóra utal, mivel egyes bevándorló népek lótakarmányként hozták be magukkal az országba. Lovaknak nagy mennyiségben nem adható.
Kép forrása: netherbarium

Panax ginseng
Ginzeng, ázsiai
Hatóanyagok:
triterpénszaponin szerkezetű ginzenoidok (1-5%), ezekből több, mint húszféle. Poliszacharidok (panaxánok, ginzenánok), poliacetilének (panaxinol, panaxadol, panaxatriol). A ginzenoidok a hipofízis ACTH termelésének növelésével fokozzák a mellékvesekéreg endogén szteroidtermelését (növényi szteroid hatás).
Mérgező hatás: túladagolva befolyásolja a hormonrendszert.
Gyógyhatás: antioxidáns, szabadgyökfogó, idegvédő, véralvadságátló, daganatos sejtek szaporodását gátló.
Javítja az emlékezőképességet, fokozza a szervezet stressztűrő képességét, a szellemi és fizikai teljesítőképességet, segít az általános gyengeség leküzdésében. Alkalmazható a legyengült lovak roborálására, megerősítésére. Sportlovak fizikai állóképességét növeli: jótékonyan hat az izmok működésére, azok energia felhasználására, késlelteti a fáradságérzetet, enyhe nyugtató és fájdalomcsillapító, immunerősítő, adaptogén. Kivonata vércukorszint-, vérnyomás- és szérumkoleszterinszint csökkentő.
Gyógyhatású rész: gyöker (főleg mellékgyökerek).
Alkalmazás módja: 2-3 hónapos kúrákban napi 5 gramm az abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: stressz, csökkent életerő és életenergia, rehabilitáció és felépülés, terméketlenség. Versenylovaknak gyakran ajánlják a ginszenget, mivel az általános fáradtságérzetet csökkenti, energizál, és kitartást ad a versenyszezonra. jelenleg (még) nem doppingszer. A stresszérzékeny lovaknak óvatosan adjuk, mert néha jobb választás egy nyugtató gyógynövény-keverék. A testi és szellemi teljesítőképességet javítja, ehhez párosul általános immunerősítő hatása. Emiatt elhúzódó betegségben szenvedő lovak roboráló receptjében, céklával, tarackgyökérrel, spirulinval együtt igen hasznos. Tenyészállatoknak gyakran ajánlják a növényt a párzási kedv növelésére gyógynövény-keverékben, de ha ez terméketlenséggel is társul, akkor a fahéjat is érdemes mellé tenni.
Figyelmeztetés: Túladagolás esetén ingerlékenység, idegesség, hasmenés, bőrkiütés, álmatlanság jelentkezhet. Magas vérnyomás, cukorbetegség (lovak inzulinrezisztenciája?) és szívritmuszavarok esetén csak óvatosan használható.
Kép forrása: netherbarium

Passiflora incarnata
Golgotavirág
Hatóanyagok: flavonoidok (apigenin, luteolin), nyomokban illóolaj és cianogén vegyületek.
Mérgező hatás: nem ismert
Gyógyhatás: elalvást könnyítő, nyugtató, enyhe görcsoldó.
Gyógyhatású rész: virágos hajtás
Alkalmazás módja: napi 20-50 gramm abrakba keverve
Kezelt lóbetegségek: idegesség, feszültség, ingerlékenység, félős viselkedés, nyugtalanság, stresszérzékenység. A golgotavirág egyelőre nem doppingszer, így minden, versenylónak készült gyógynövény-keverékben megtalálható. érdemes mellé görcsoldó és emésztésjavító növényeket is tenni, hogy hatásosabb legyen a kezelés. A legjobb, ha kúraszerűen etetjük, és nem néhány nappal a feszültségekkel teli esemény előtt kezdi el enni a ló.
Figyelmeztetés: Nem minden golgotavirág faj használható biztonságosan, egy részük nem is terem, másik részükben cianid található. Az őserdőkben honos, évelő, kúszó, kapaszkodó fásszárú növény hazánkban is megél, egyes fajtái már fagytűrők. Termése nagyobbacska bogyó, ha ehető, maracujának nevezik. Sok benne az A-vitamin, a nikotinsav, a foszfor, a kalcium és a vas.
Kép forrása: netherbarium

Trigonella foenum-graecum
Görögszéna
Hatóanyagok: A magok alkaloidokat (trigonellin, gentianin, carpain), szteroid szaponinokat, flavonoidokat, nyálkát (20-45%), fehérjét (25%), zsíros olajat (8%), illóolajat és A-, B1-, C-vitaminokat tartalmaznak.
Gyógyhatás: erősítő, roboráló, tápláló, ízfokozó, tejelválasztást segítő, étvágyjavító, köptető, izomkeményedést puhító (külsőleg).
Gyógyhatású rész: mag (lepkeszeg magnak is hívják).
Alkalmazás módja: belsőleg napi 20-30 gramm tört vagy egész mag az abrakba keverve. Külsőleg a lágyító borogatáshoz a porrá tört magokat kevés meleg vízzel vagy ecettel elkeverik, péppé főzik. A kötést naponta 3-4-szer cserélik.
Kezelt lóbetegségek: általános roboráló, erősítő hatású. A magokat külsőleg nehezen gyógyuló sebekre, furunkulusokra és kelésekre teszik kötésben, borogatásként, főleg lábvégeken. Belsőleg az emésztést javítja, étvágynövelő, enyhe hashajtó. A tenyészállatok és az erősen igénybe vett lovak napi abrakjába téve - E-vitamin- tartalma miatt - jó hatással van az idegrendszerre, legyengült kondícióra, a teljesítmény csökkenésére és az állatok termékenységére, fogamzóképességére. A tejtermelés serkentésére is használják. A növény kivonatának tumornövekedést gátló hatása is van. Kémiai összetétele hasonló a csukamáj olajéhoz, feltehetően emiatt hatásos belső erősítő szer a versenyszezonban vagy időskori legyengülésben. Köptető hatása miatt hurutos köhögésekre is használható.
Figyelmeztetés: ösztrogénszerű anyagokat nagy mennyiségben tartalmaz.
Általános tudnivalók a gyógynövényről.
Hazánkban vadon nem található meg, de az ország déli részein végzett termesztési kísérletek eredményesek voltak.
Kép forrása: netherbarium

Rosa canina
Gyepűrózsa
Hatóanyagok: termésében, a csipkebogyóban sok C-vitamin, A-, B1-, B2-, K- és P-vitamin, ásványi anyagok, savak, flavonoidok, cukrok és cseranyagok. A szirmokban sok cserzőanyag és főképp illóolaj található.
Mérgező hatás: a magszőrök köhögésre ingerlők lehetnek.
Mérgező rész: egész magok, nyersen.
Gyógyhatás: roboráló, vitaminpótló, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, vitamin- és ásványianyag-forrás, immunerősítő, regenerálódást segítő
Gyógyhatású rész: szirmok, bogyó
Alkalmazás módja: Napi 15-20 gramm szárított csipkebogyó-húst tegyünk az abrakba. A friss bogyót a lovak szívesen lelegelik.
Kezelt lóbetegségek: Főzetet készíthetünk a hideg, téli napokon: jól esik a lovaknak is a „teázás". Mivel a C-vitamin egy könnyen bomló vegyület, ezért érdemes hideg vízben áztatni a bogyókat legalább egy napig, majd testmelegre felmelegítve adni a folyadékot. Fertőzéssel, megfázással járó állapotban megnövekszik a szervezet C-vitamin igénye, amit egyedül csipkebogyóból nem tudunk fedezni. Viszonylag magas C-vitamin tartalma miatt roboráló és immunerősítő hatású, ezért járványok idején megelőzésre kiválóan használható. A legyengült állapotokban fellépő betegségekre készült keverékek szinte kivétel nélkül tartalmaznak csipkebogyót. Teájának gyenge hashajtó és vizelethajtó hatása van, ami miatt enyhe bélsárpangás, illetve vesehomok kezelésére alkalmas keverékek alkotója lehet. Külsőleg használják főzetét, amely nehezen gyógyuló sebek és fertőzések kezelésére remek.
Figyelmeztetés: teája hideg vizes áztatással készül, de lovaknak elég az abrakhoz keverni, főzés nélkül. Ha lehet ne egyben adjuk a lónak, mert ritkán kellemetlen köhögést okoznak a nyálkahártyára tapadó magszőrök.
Mellékhatásként előfordulhat, hogy több hónapon át tartó fogyasztása után bőrkiütések jelennek meg.
Kép forrása: netherbarium

Taraxacum officinale
Gyermekláncfű, pitypang
Hatóanyagok: keserűanyagok, triterpének, flavonoidok, cseranyagok, karotinoidok, poliszacharidok (inulin), rengeteg ásványi anyag (főleg kálium)
Mérgező hatás: csak nagy mennyiségben mérgező, gyomor-és nyálkahártyaingerlés, hányás-hasmenés. Tartós bőrkontaktus gyulladást okozhat.
Mérgező rész: tejnedv.
Gyógyhatás: levele vizelethajtó, magas vitamin- és ásványi anyag tartalmú (roboráló), gyökere epetermelést segítő, étvágyjavító, májra ható. Keserű tejnedve enyhe hashajtó hatású.
Gyógyhatású rész: levél, virág, karógyökér
Alkalmazás módja: napi 20-30 gramm a friss levelekből, és egy-két, kefével tisztított, és darabolt gyökér.
Kezelt lóbetegségek: Levelei tavaszi tisztító kúrának remekül beválnak, még inkább a legelőn, mivel rengeteg vitamin és ásványi anyag található benne. Vemhes kancák ellésig elkerülik, de az ellés másnapján már kimondottan keresik a virágot és zöld részeket együtt. A levelek vizelethajtó hatását használhatjuk a vese és hólyag betegségeinek kezelésére, illetve ízületi gyulladás esetén méregtelenítésre és a gyulladásból származó káros anyagok eltávolítására. Gyökere az emésztést fokozza, étvágyjavító, a máj működését és az emésztést serkenti, ezért hasznos a rosszul evő, vagy a takarmányt rosszul hasznosító lovaknak.
Figyelmeztetés: akut gyomornyálkahártya-gyulladás és gyomorfekély esetén ellenjavallt, mert fokozza a gyomorsavtermelést. Epeutak elzáródása, epekő, májgyulladás, súlyos májpanaszok esetén szintén kontraindikált. Továbbá fokozza a bélösszehúzódásokat serkentő epesavak termelődését, így így emésztőszervi görcsök esetén sem javallt. Enyhe véralvadást gátló hatása lehet.
Kép forrása: netherbarium

Zingiber officinale
Gyömbér
Hatóanyagok: 1-3% illóolaj, 5-8% gingerolkeverék, ennek egy része csípős ízű. A gingerolokból állás közben soagolok, helytelen tárolási körülmények között zingeron képződik.
Gyógyhatás: hányáscsillapító, émelygést csökkentő, fokozza a gyomor-és bélmozgást, étvágyjavító.
Gyógyhatású rész: gyökér, hámozás nélkül.
Alkalmazás módja: abrakba keverhetünk: frissen, felkarikázva 5-10 grammot, szárítva 10-15 grammot.
Kezelt lóbetegségek: e fűszernövény melegítő (csípős-forró) energetikáját használjuk ki minden olyan esetben, ahol az állatnak jól esik a melegítés. Időskori hideg ízületek, hidegben kialakuló kólika, megfázás esetén is célszerű egy kevés gyömbérrel kiegészíteni az abrakot. Jó, ha célzott kezelésre való gyógynövényekkel együtt etetjük.
Figyelmeztetés: túladagolva okozhat hangulati zavart, illetve véralvadáscsökkentő hatása miatt befolyásolhatja egyes gyógyszerek hatását. Kínában évezredek óta használják terhesség alatt is, ezért egyike a vemhes kancákkal etethető növényeknek.
Kandírozás
Természetes tartósítási eljárás. Lényege, hogy a gyümölcsben lévő folyadékot cukros oldattal helyettesítik. Ehető virágokat, gyümölcsök héját (citrom-, narancshéj), gyökereket (pl. gyömbér) lehet így kezelni. A feldarabolt, megtisztított gyümölcsöket cukros lében felfőzik, majd megszárítják, és 10 napon keresztül, ismételve, újra és újra felfőzik. A legvégén kb. 60 Celsius fokon megszárítják. A végeredmény egy nem ragacsos, csillogó, az eredeti színét megtartó, kandírozott gyümölcs. Lovaknak magas cukortartalma miatt egyáltalán nem ajánlott jutalomfalatként, de néha versenylovaknak adják, közvetlenül verseny előtt. Néhány szem etetése nagy mértékben megemeli a vércukorszintet, aminek hatására könnyebbé válik az agy és izmok vércukorral való ellátása. Hasonló céllal adnak a lovaknak mézet vagy cukros elektrolit-pasztát.
Kép forrása: netherbarium

Tilia cordata, T. platyphyllos
Hárs, kislevelű, nagylevelű
Hatóanyagok: flavonoid (tilirozid, kvercetin és kempferol glikozidok), illóolaj (geraniol, linalool, eugenol), cseranyag és nyálkaanyag.
Mérgező hatás:
Mérgező rész:
Gyógyhatás: antibakteriális, köhögéscsillapító, nyákoldó, meghűlésnél izzasztó, lázcsillapító, megelőzésben immunerősítő.
Gyógyhatású rész: virágzata a murvalevéllel együtt. Sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas gyűjtésre.
Alkalmazás módja: a virágis hajtást kevésbé frissen, inkább szárítva etetjük, kb. napi 10-20 grammot az abrakhoz keverve.
Kezelt lóbetegségek: járványos időszakokban egy jó immunerősítő, betegségmegelőző keverék alkotója lehet. Fő hatása a lázcsillapítás, ami nem drasztikusan elnyomja a tüneteket, hanem inkább segíti a gyógyulást. Megfázott lovakkal ezért akár teája is itatható. Hurutos köhögésnél, különösen, ha ez nem allergiás, hanem inkább megfázásból eredő, más nyálkaoldó és köptető gyógynövényekkel keverékben etetjük. Mivel íze finom, és a tea enyhe hatású, ezért élvezeti teaként is itatható, akár a nyári hőségben, ügyleve, hogy ne kerüljön romlottan a ló elé.
Figyelmeztetés: nem ismert mellékhatása a gyógyászatban, de lovaknál megfontolandó a karámhoz közeli ültetése, mert a lehulló magok kemények, és fogyasztásuk dugulást okozhat.
Kép forrása: netherbarium

Hippophae rhamnoides
Homoktövis
Hatóanyagok: A-, C-, B1-, B6-, E és K-vitamin, karotinoidok, ásványi anyagok (K, Mg, Ca, Na, Fe, Mn, Cu, Co), növényi savak, flavonoidok, antociánok, ásványi anyagok, cukrok, zsíros olaj esszenciális zsírsavakkal, levélben és hajtásban tannin.
Mérgező hatás: cseranyagok okozta irritáció, emésztőrendszeri hurut, hasmenés, kólika.
Mérgező rész: levél, hajtás
Gyógyhatás: roboráló, immunerősítő, vitaminpótló, antioxidáns, öregedésgátló
Gyógyhatású rész: bogyó
Alkalmazás módja: napi 15-25 gramm friss vagy inkább 5-10 gramm szárított, tört bogyót bármelyik ló abrakjába bekeverhetünk. Ugyanígy 1-2 evőkanál lekvár vagy kb. 0,5 dl hidegen sajtolt olaj kerülhet az abrakhoz. Amikor megnövekszik az antioxidáns igény, akkor az adag növelhető, 2-3-szorosra is, vigyázva, hogy hasmenést azért ne okozzon.
Kezelt lóbetegségek: belsőleg fertőzések, megfázás, láz (kiegészítő kezelés), oxidatív folyamatokkal járó stressz esetén etetjük. Külsőleg az olaj bőrgyulladásra, égési sebekre, felfekvésekre kenhető. Régen a levelet féregűzésre használták, de erről ma nincs biztos adat.
Figyelmeztetés: Nagy tüskékben végződő hajtásvégei miatt ne legyen elérhető a ló számára!
Kép forrása: netherbarium

Cetraria islandica
Izlandi zuzmó
Hatóanyagok: 50% nyálkaanyag (vízoldékony glükántípusú poliszacharidok: lichenin, izolichenin), 4-7% keserűanyag, aromás zuzmósavak (cetrársav, protolicheszterinsav).
Mérgező hatás: nagyon ritkán a zuzmósvak az érzékenyekben allergiát okozhatnak. Túladagolása hányással, émelygéssel, hasmenéssel jár.
Mérgező rész: teljes növény
Gyógyhatás: bevonó hatású, kórokozó-ellenes, gyullaádscsökkentő, immunmoduláló, étvágyfokozó, sebgyógyító. Egyes zuzmósavak kísérletekben vírusellenes, gyulladáscsökkentő (5-LOX gátló) és antibakteriáális hatást mutattak.
Gyógyhatású rész: a zuzmó szárítot telepteste
Alkalmazás módja: kivonatok esetében a gyártó utasításai szerint adagolható, de gyakrabban a szárított, őrölt zuzmó port keverik abrakhoz: kb. napi 10-15 grammos adagban. Keverékben hatásosabb.
Kezelt lóbetegségek: gyomor- és bélbetegségekben, ahol sebekkel számolhatunk, ideális bevonóanyag, akár édesgyökérrel kombinálva. Légúti betegségekben, száraz köhögésnél, felső légúti gyullaádsnál köhögéscsillapító hatása miatt számos légzőszervi elváltozásra készült keverék alkotója. Megfázás után más köhögéscsillapítókkal együtt hasznos a lovaknak. Keserű íze miatt étvágyfokozó, emésztést serkentő hatású. Használható tovább nehezen gyógyuló sebekre és fekélyes bőrre, lemosóként vagy készítményben.
Figyelmeztetés:
Elsősorban száraz köhögésre etetjük, ami azt jelenti, hogy nincs jelentős váladék a légutakban. Ellenkező esetben, ha nem is ellenjavallt a drog, de jóval kisebb arányt kell képviseljen, mint a recept többi nyálkaoldó-köptető gyógynövénye.
Kép forrása: netherbarium

Thymus vulgaris
Kakukkfű, orvosi
Hatóanyagok: 1-2,5 % illóolaj (30-60% timol, 15-25% p-cimol, mircén, terpinén, linalool, karvakrol, gyanta, cseranyag, flavonoid, szaponin.
Mérgező hatás: Hatóanyaga, a timol túladagolva pajzsmirigy-túlműködést okozhat. Ez ritkán fordul elő.
Mérgező rész: illóolaj
Gyógyhatás: légúti és emésztőrendszeri fertőzést gátló, antibakteriális, hurutoldó, köptető, hörgőtágító, szélhajtó, simaizom görcsoldó, sebeknél összehúzó, vérbőségkeltő, fájdalomcsillapító. A kakukkfű illóolajában található komponensek inhalálással, illetve etetés során a belekből felszívódva egyaránt kiválasztódnak a légutak nyálkahártyáján. A bronchusok nyáktermelését fokozzák, ami elősegíti a légúti váladék oldását, illetve serkentik a léghámsejtek csillóinak működését, ami pedig a váladék külvilágba juttatását segíti. Továbbá gátolják a hisztamin és egyéb gyulladáskeltő anyagok által kiváltott kontrakciókat, vagyis az asztmával járó, akár végzetes kimenetelű hörgőgörcsöket oldják.
Gyógyhatású rész: teljes virágzásban levő növények hajtásának felső, nem fásodó része, illóolaj.
Alkalmazás módja: az illóolaj inhalálva vagy kivonatban használható belsőleg és külsőleg. A növényből szárítva napi 15 gramm, frissen napi 20-30 gramm abrakba keverhető, télen teaként itatható.
Kezelt lóbetegségek: külsőleg szájüregi gyulladások, fogfájdalom, fagyások, ficamok, csonttörés esetén borogatás, lemosás formájában alkalmazzák. Etetik, ha hurutosan köhög a ló vagy gyomor- és bélrendszeri fertőzése, gyomorhurutja van. Segít a belek görcse, felfúvódás és fertőzéses eredetű hasmenés esetében, csakúgy, mint húgyúti fertőzésekben. Az ellés utáni regenerációban is használják fertőzést gátló és görcsoldó hatása miatt. Inhalálással az enyhébb asztmás görcsök rohama enyhíthető
Figyelmeztetés: szívelégtelenség esetén használata nem javasolt.
Kép forrása: netherbarium

Centaurium erythraea
Kis ezerjófű
Hatóanyagok: keserű szekoiridoid glikozidok (szverciamarin, genciopikrin), flavonoidok, szterolok, nyomokban piridin és aktinidin alkaloidok. Keserűértéke 3500 körül van.
Mérgező hatás: nem ismert, de rokona, a nagy ezerjófű mérgező.
Gyógyhatás: emésztésjavító, étvágykeltő, epehajtó, emésztőnedvek (nyál, gyomornedv, bélnedv, epe) elválasztását fokozó.
Gyógyhatású rész: A virágzó leveles hajtás felső része.
Alkalmazás módja: napi max. 4-5 gramm abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: válogatós, étvágytalan, rosszul evő lovaknak gyomor- erősítő és étvágyjavító lehet, de csak kis mennyiségben adva, mert igen keserű a növény. Érdemes valamilyen erősen fűszeres ízű gyógynövénnyel kombinálni, például fokhagymával vagy mentával. Nem megoldás, ha mézet tesznek az abrakhoz, ilyenkor a lényeg veszik el: a keserű íz, ami az idegrendszerre hatva reflexesen kiváltja az emésztőnedv- termelést (nyál, epe, gyomorsav, bélnedv). Gyenge hashajtó hatása segíteht bélsárpangásos lovakon.
Figyelmeztetés: a drog keserűértéke 3500 körül van, tehát nagyon keserű ízű, ezért receptúrában legfeljebb egytized rész lehet. Gyomor- és nyombélfekélyes panaszok esetén ellenjavallt! Túladagolása kizárt, mert nem eszi meg a ló a nagy mennyiséget. Mellékhatások nem ismertek.
Kép forrása: netherbarium

Humulus lupulus
Komló
Hatóanyagok: 15-25% keserűanyag (humulonok, lupulonok), illóolaj (humulén, mircén, kariofillén), ásványi anyagok, tanninok, flavonoidok (kempferol és kvercetin glikozidjai), ösztrogénszerű anyagok. A komlósavak a tárolás során metil-buténollá (MB) alakulnak át, ez a szárítás után folyamatosan nő, és 2 éves tárolást követően éri el a maximumot.
Mérgező hatás: A virágzat pora belélegzve fejfájást, illetve a száron lévő szőrök (gyűjtéskor, érintéskor) bőrirritációt, mechanikai sérülést okozhatnak.
Mérgező rész: szára, levele
Gyógyhatás: nyugtató, étvágyjavító, görcsoldó, enyhe fájdalomcsillapító, vizelethajtó, féregűző, ösztrogén hormonhatású.
Gyógyhatású rész: termős virágzat (komlótoboz).
Alkalmazás módja: sörtörköly (csekély mennyiségben), napi 15-20 gramm szárított komlóvirágzat abrakba keverve, lehetőleg keverékben.
Kezelt lóbetegségek: a komló kesernyés íze miatt gyenge étvágyú lovakkal etethető kisebb adagban, míg nyugtalanság, idegi eredetű emésztőrendszeri panaszok, általános gyengeség, kimerültség esetén nagyobb dózisban használjuk. Férgesség elleni keverék alkotója is lehet. Hormonális eredetű nyugtalanság, idegi panaszok kezelésére is adható, enyhe ösztrogenikus hatása miatt. Kancáknál nemcsak nyugtató, de a méh fájdalmait enyhítő hatása miatt is bevált. Gyorsítja az anyagcserét és elősegíti a salakanyagok gyorsabb kiürülését a szervezetből. Enyhe fájdalomcsillapító hatása miatt vázrendszeri megbetegedésekre készített I gyógynövénykeverék alkotója lehet.
Figyelmeztetés: a lovak szívesen isszák a komlósört, de az alkohol a ló érzékeny bélflórájának egyensúlyát könnyen felborítja. A sörtörköly könnyen romlik, akkor pedig kólikát, patairha-gyulladást okozhat.
Kép forrása: netherbarium

Calendula officinalis
Körömvirág
Hatóanyagok: triterpenoidok és triterpén alkoholok, karotinoidok, flavonoidok (kvercetin- és izoramnetin-származékok), keserűanyagok, nyálka, szterolok.
Mérgező hatás: nagy adagban, tartósan etetve lehet májkárosító hatása.
Mérgező rész: nem mérgező.
Gyógyhatás: sebgyógyító, hámosító, vírus- és mikrobaellenes, gyulladásgátló, görcsoldó, fekélyellenes.
Gyógyhatású rész: virágzat, virágzó hajtás
Alkalmazás módja: borogatás, lemosás, forrázat, kenőcs, tinktúra. Régen belsőleg kúraszerűen, kamillával együtt használták gyomor- és bélfekélynél: napi 10-15 gramm abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: leggyakrabban külsőleg alkalmazzák: kenőcsének hámosító, antibiotikus, baktérium- és vírusölő hatása van, így a bőr és nyálkahártyák gyulladásaira, sebgyógyulás gyorsítására, csüdsömörre használható. Alkalmazása következtében a gyulladt sebek, fekélyek, felfekvések és operációs sebek pár nap alatt szépen gyógyulnak. Borogatását bőrbetegségek és gombásodás ellen is használják. Csonttörések, zúzódások, repedések és ficamok utókezelésére is ajánlott, mind kenőcs, mind borogatás formájában.
Belsőleg immunstimuláns és sejtvédő hatása miatt a fertőzések iránti fogékonyság csökkentésére és rákos daganatok kezelésére ajánlják - gyógynövénykeverék alkotójaként. Emésztőszervekre kifejtett jótékony hatása miatt gyomor-, bél- és egyéb kólikás görcsök enyhítésére, az epehólyag és a máj működésének serkentésére, és legfőképpen a lovaknál előforduló gyomorfekély kezelésén használják, kis adagban. Utóbbi esetben körömvirág és kamilla főzetével ajánlott itatni a lovat.
Figyelmeztetés: fészkesvirágzatú allergia esetén nem alkalmazható
Kép forrása: netherbarium

Curcuma longa
Kurkuma, jávai
Hatóanyagok: 3-5% kurkuminoid (kurkumin, dezmetoxi-kurkumin, biszdezmetoxi-kurkumin), 3-7% illóolaj (magas szeszkviterpén tartalommal).
Mérgező hatás: hányinger, gyomorégés, hasmenés, vetélés - nagy adagban, elhúzódó használatnál
Mérgező rész: gyöktörzs
Gyógyhatás: gyulladáscsökkentő, emésztésjavító, májvédő, epehajtó, roboráló, antioxidáns, szabad gyökfogó. Gyulladásgátló hatását a kortizon metabolizmus, és a COX-, LOX enzimek gátlásával fejti ki. Jelentősen gátolja a gyomorsav- és pepszinszekréciót, emiatt fekélyellenes hatása is van, kis adagnál.
Gyógyhatású rész: gyöktörzs
Alkalmazás módja: szárított, darabolt vagy porított gyökeréből napi 5-15 gramm abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: a kurkuma nagyon elterjedten alkalmazott emésztésjavító az ún. funkcionális gyomorpanaszok és a gyenge emésztés esetén egyaránt. Roboráló hatása miatt leggyengült lovakkal etethető céklával, tarackgyökérrel együtt. Különösen jót tesz az idős, rossz kondíciójú lovaknak, mert nem csak ízületi gyulladásaikat enyhíti, de fokozza étvágyukat, epehajtó hatása révén segíti emésztésüket. Minden lónak kellene kapni kúraszerűen májregeneráló és méregtelenítő gyógynövényeket. Ebből a szempontból egy keverék összetevőjeként a kurkuma jó választás (nem önmagában!), mert májvédő hatása az E-vitaminnál is erősebb antioxidáns képességein alapul. Mellé társul epehajtó hatása, ami egy óra alatt eléri a maximumot, és képes az epekövek kialakulását meggátolni. A májvédelem és az epehajtás miatt méregtelenítő kúrákba- ha még ízületi gyulladás is fennáll, bátran használhatjuk.
Figyelmeztetés: a fekélyellenes hatások ellentmondásosak, mert igaz, hogy gátolja a gyomornedv termelését, de enyhén túladagolva gyomorégést okoz.
Kép forrása: netherbarium

Linum usitatissimum
Len, lenmag
Hatóanyagok: 3-6%-ban jelen lévő nyálka, kb. 40% zsírosolaj (25% linolsav, 40-60% linolénsav), cianogén glikozidok (linamarin, lotaustralin), 20-25% fehérje, növényi ösztrogének, 30% emészthető rost.
Mérgező hatás: cianogén glikozidok
Mérgező rész: mag
Gyógyhatás: hashajtó (rost), gyulladáscsökkentő (esszenciális zsírsavak), tápláló (fehérje). Külsőleg fájdalomcsillapító, lágyító. Oldható rosttartalma kedvez a bélflórának, így immunerősítő. Vírus-, gomba- és baktériumölő hatású.
Gyógyhatású rész: érett mag, egyben vagy roppantva; lenolaj
Alkalmazás módja: külsőleg borogatásként, kötésben. Belsőleg a mag roppantva vagy egészben; hideg áztatás vagy forralás vagy főzés után, esetleg mikronizálva, hidegen sajtol olaj formájában etetve. Az elérni kívánt céltól függ az elkészítés módja.
Kezelt lóbetegségek: külsőleg langyos főzete borogatásként feltehető gyulladáscsökkentő céllal kelések, nem vérző, mély sebekre.
Belsőleg akut gasztritisz és enteritisz rövid távú kezelésére, illetve bélsárpangás, hashajtók miatt sérült vastagbél, gyomor és bélhurut, gyulladása, irritábilis bélszindróma hosszabb távú kezelésére etetik. Legyengült állapot, rossz kondíció, megerőltető fizikai igénybevétel enyhítésére a mash a leghatásosabb. Gyulladáscsökkentő hatású omega-3 zsírsavai ízületi fájdalmak, bármilyen gyulladások esetén hidegen sajtol lenolajként vagy hőkezelés nélkül fejtik ki hatásukat.
Figyelmeztetés: főzés nélkül, nyersen maximum egyszerre max. napi 100-150 gramm biztonságos, mert ciánhidrogén fejlődik a lebomlása során. A tévhitekkel ellentétben ennyivel a ló szervezete könnyedén elbánik. Eltarthatóság függ a zsírtartalomtól és a maghéj épségétől.
Kép forrása: netherbarium

Lavandula angustifolia
Levendula
Hatóanyagok: 1-3% illóolaj (30-50%-a linalil acetát, linalool, borneol, cineol, kámfor), cseranyagok (12%), flavonoidok, kumarinok (umbelliferon, herniarin).
Mérgező hatás:
Mérgező rész:
Gyógyhatás: nyugtató, idegerősítő, fertőtlenítő, légúttisztító, szélhajtó, görcsoldó, epehajtó.
Gyógyhatású rész: virág, illóolaj.
Alkalmazás módja: száraz virágaiból naponta max. 10 gramm etethető, abrakba téve. Teaként ritkán használják. Illóolaja kenőcsben, borogatásban, inhalálva.
Kezelt lóbetegségek: nyugtalan, ideges vérmérsékletű, ijedős lovaknak nyugtató hatású gyógynövénykeveréket adhatunk, melyben a levendula is szerephez jut, mivel nyugtató, antidepresszáns és idegerősítő hatású. Légúttisztító és fertőtlenítő hatása miatt enyhíti a hurutos, görcsös köhögést. Illóolajával gyakran inhaláltatják a lovakat, de inkább nyugtatás céljából. Emésztést serkentő gyógynövényként is ismert, mivel epetermelést fokozó és enyhe szélhajtó hatása van. Fertőzéses hasmenéseket is kezelnek vele, mivel erősen baktériumölő és fertőtlenítő hatású. Külsőleg sebekre, napégési sebekre, horzsolásokra téve kenőcsét, csökkenti a fájdalmat és megakadályozza az elfertőződést.
Figyelmeztetés: nagy dózisban etetve a benne lévő kámfor doppingszernek minősülhet.
Alvást könnyítő párna, nyugtató kötőfék
Alvópárnába javasolják a komló, levendula, citromfű és esetleg kamilla keverékét. Lovaknál, kutyáknál az orr közelében rögzített eszközzel, például kötőfékkel, a kantáron az orrszíjra tehető zsákocskával igyekeznek ezt pótolni. Minden illóolajos növény előnye és átka egyben, hogy illékony vegyületei csak akkor hatnak, ha bejutnak a szaglóhámba. A nyílt téren ezek elillannak, hatásuk várhatóan csekély. Bokszban, lószállítóban viszont kifejthetnek kellő nyugtató hatást, főleg, ha speciális technológia révén lassan szabadulnak fel a hatóanyagok.
Kép forrása: netherbarium

Valeriana officinalis
Macskagyökér, orvosi
Hatóanyagok: 0,4-0,6% illóolaj (valeriánsav), iridoidok (valepotriátok), alkaloidok (aktinidin, valerin), szeszkviterpén karbonsavak (valerénsav és származékai), kisebb mennyiségben flavonoidok, cseranyag.
Mérgező hatás: túladagolással hiperaktivitást idézhet elő, pora belélegezve fejfájást okoz.
Mérgező rész: gyökér.
Gyógyhatás: nyugtató, görcsoldó, enyhe fájdalomcsillapító.
Gyógyhatású rész: gyöktörzs, illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 15 -30 gramm gyökérkocka, esetleg por az abrakba, lóhoz igazított adagolással. Használják alkoholos kivonatát, illóolajos készítményeit.
Kezelt lóbetegségek: Lószállításkor, patkoláskor, állatorvosi kezelések alkalmával, edzéseken, bemutatókon, versenyeken gyakran előfordul, hogy az idegileg érzékenyebb lovak nehezen kezelhetővé. Ilyenkor sokkal jobb macskagyökérrel és illóolajokkal nyugtatni a lovat, mint bármilyen gyógyszerrel. A különbség a gyógyszerek és e gyógynövény között az, hogy míg előbbivel egy bódult állapot érhető el, addig a macskagyökér nem lassítja le a ló tudatát, (nem rontja a kognitív funkciókat), hanem csak a túlreagálást szünteti meg. Fiatal lovak belovaglása idején kár kihagyni a kiképzést megkönnyítő hatását. Nyugtató hatása mellett szót érdemel görcsoldó képessége, ezért használható kólikára hajlamos lovak, vagy belső görcseik miatt ingerült kancák takarmányához keverve. Nagy előnye, hogy rendszeres használata során sem alakul ki hozzászokás. Keverékben javasolt etetni.
Figyelmeztetés: doppingszer, a kiürülési ideje kb. 4-10 nap. A friss növényben nem található meg az izovaleriánsav, mely a szárítás során alakul ki a valepotriát vegyületekből. Az izovaleriánsav szaga átható és kellemetlen. Erős aromája miatt válogatós lovaknak fokozatos hozzászoktatás lehet szükséges.
Kép forrása: netherbarium

Rubus idaeus
Málna
Hatóanyagok: levelében 8% cseranyag (gallotannin), fragerin alkaloid, hormonszerű vegyületek (fitoösztrogének), gyümölcsében szerves savak, flavonoidok, C-vitamin.
Gyógyhatás: hormonhatású, összehúzó, tejtermelést serkentő, izomtónust fokozó.
Gyógyhatású rész: levél.
Alkalmazás módja: külsőleg száraz porát gennyes, nem mély, inkább felszíni sebekre szórhatjuk, mert összehúzó, fertőtlenítő. Belsőleg napi 20-30 gramm száraz levél vagy pora adható a lónak, abrakba keverve.
Kezelt lóbetegségek: a málnalevél klasszikusan az ellés megkönnyítésére, a kismedencei izmok megerősítése kerül az abrakhoz, kb. 30-40 nappal a tervezett ellés előtt. Ha kisméretű kanca várhatóan nagy csikót hoz a világra, akkor semmiképp e hagyjuk ki ezt a kúrát! Ösztrogénszerű hatása miatt kancák hormonális jellegű problémáira, csakúgy, mint az ellés utáni tisztulás segítésére, tejtermelés fokozására adják. Hasmenést csillapít cseranyagtartalma miatt.
Figyelmeztetés: A levelek cseranyagtartalma érzékeny gyomrú lovakban enyhe kólikát okozhat nagyobb adagban.
Kép forrása: netherbarium

Silybum marianum
Máriatövis
Hatóanyagok: 2-5% szilimarin flavonolignán vegyület-komplex a terméshéjban: szilibinin (50%), szilikrisztin, szlidianin, izoszilibin. Keserűanyagok, kb. 20-25% zsírosolaj (linol- és olajsav). A máriatövismag olaj nem tartalmaz májvédő vegyületeket, mert azok a maghéjban dúsulnak fel.
Mérgező hatás: kriptopirroluria esetén, a terápia elején ellenjavallt lehet.
Gyógyhatás: szabadgyökfogó antioxidáns, májregeneráló, májsejtek szintézisét serkentő, méregtelenítő biotranszformációt serkent, epehajtó, étvágyjavító, tápláló, anti-hepatotoxikus, hepatoprotektív, májfunkciót javító, gyulladáscsökkentő. Számos mérgezésnél antidótum.
Gyógyhatású rész: mag és olaj, de levelek és hajtás is
Alkalmazás módja: napi 15-25 gramm tört mag vagy pora, vagy 1dl olaj abrakba keverve, vagy állatorvostól az izolált szilimarin készítmény.
Kezelt lóbetegségek: akut és krónikus májkárosodás kivédése és a kialakult ártalmak mérséklésére igazoltan bevált. Heveny májgyulladás, májzsugor, gyógyszerek, fertőzések és toxikus anyagok okozta májkárosodás megelőzésében és kivédésében kiemelt a szerepe. Mivel embereknél 2-es típusú cukorbetegség ellen bevált, ezért lovaknál az elhízással járó zsírmájbetegség és az inzulinrezisztencia megelőzésében hasznos lehet. Kúraszerűen javasolt elhúzódó gyógyszeres kezelések alatt és után, illetve tarthatunk minden féreghajtás, vakcina és eseti gyógyszeres kezelés után egy rövid, 4-6 hetes májregeneráló kúrát vele. Pitypanggal, csalánnal és bojtorjánnal keverve a máriatövis, kiváló májvédő tonik készíthető, melyet évente 2-3-szor, 3-4 hetes kúrában bármelyik lónak érdemes adni.
Figyelmeztetés: Az ép magot a ló nem képes hasznosítani, a magköpeny emésztés nélkül jut át a ló emésztőrendszerén. Roppantás, darálás után zsírosaolajtartalma könnyen avasodik, de sötét, hűvös, levegőmentes helyen, antioxidáns anyagokkal keverten kb. 3-4 hónapig tárolható biztonságosan.
Kép forrása: netherbarium

Arctostaphylos uva-ursi
Medveszőlő
Hatóanyagok: hidrokinon-származékok, arbutin, metil-arbutin, falvonoidok, kvercetin, kempferol, myricetin-glikozidok, illóolaj, növényi savak, cseranyagok.
Mérgező hatás: cseranyagai nyálkahártya irritáló hatásúak, csak rövid ideig (kb. 10 napig) használható.
Mérgező rész: teljes növény
Gyógyhatás: vízhajtó, húgyúti fertőtlenítő, összehúzó
Gyógyhatású rész: levél.
Alkalmazás módja: napi 10 gramm abrakba keverve, legfeljebb 10-12 napig, szódabikarbóna kiegészítéssel adjuk a vizelet lúgosítása miatt. A hidrokinon enyhén lúgos közegben szabadul fel és fejt ki hatást.
Kezelt lóbetegségek: Az alsó húgyutak fertőző, gyulladásos betegségeire használják a gyógynövényt. Antibakteriális hatását éppen a hólyagban fejti ki, mert hatóanyaga a vizelet lúgos közegében szabadul fel. Ha a gyulladásban a vese is érintett, akkor nem használható a medveszőlő.
Figyelmeztetés: Vesegyulladás esetén ellenjavallt. Erősen nyálkahártya irritáló hatású (gyomor, hólyag). Lúgos vegyhatású vizelet esetén a foszfátsók kicsapódása következhet be, ilyen jellegű húgykövek esetén használata kerülendő. Örökzöld, kistermetű cserje, hazánkban nem található meg. Erős hatása miatt nem kell nagy mennyiségben a ló abrakjába keverni, és a kezelés nem is tarthat néhány napnál tovább.
Erősen gyomorirritáló hatása miatt érzékeny gyomrú vagy gyomorfekélyes lovaknál kólikát is kiválthat.
Kép forrása: netherbarium

Mentha piperita
Menta, Bors
Hatóanyagok: levélben 2-4% illóolaj (35%-a mentol, 10-30%-a menton), flavonoidok, 6-10% cseranyag (rozmaringsav).
Mérgező hatás: gyermekeknél 3 éves kor alatt epilepsziát válthat ki az illóolaj, ezért csikóknak nem biztonságos.
Mérgező rész: illóolaj.
Gyógyhatás: étvágyjavító, ízfokozó, görcsoldó, epehajtó, parazitaellenes, gyulladáscsökkentő, antibakteriális.
Gyógyhatású rész: virágzó hajtás, levelek (frissen vagy szárítva), illóolaj.
Alkalmazás módja: napi 15-20 gramm szárított levelet vagy virágzó hajtást etetünk, ha van friss akkor abból napi 1-2 maroknyit. Főzete kellemes aromájú, hűtő hatású. Illóolaja inhalálásra (gépbe vagy 5-10 csepp a széna alá), illetve masszázsolajban alkalmazható külsőleg. Répára cseppentve 1-2 cseppet azonnali légúttisztító hatású, de irritálhatja a sebes, érzékeny nyálkahártyát.
Kezelt lóbetegségek: gyenge étvágy, rossz emésztés, légúti megbetegedések, gyomor- és bélgörcsök, fekélyek, külső és belső paraziták. Nemcsak ízletesebbé teszi az abrakot, de jó étrendi hatása is van: szélhajtó és görcsoldó hatása miatt a gyomor és bél görcseit enyhíti, ellazítja az emésztőrendszer izmait. Májműködést serkentő és epehajtó hatása miatt felfúvódásra, májpanaszokra hajlamos, rosszul emésztő lovaknak kiváló napi abrak-kiegészítő. A borsmenta illóolajának köptető, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása van, így inhalálással fertőtleníti a légutakat, és a légzőrendszerben lerakódott nyálkát elfolyósítva, serkenti annak kiürülését a légzőrendszerből. Lovaknak természetes féregűző gyógynövény-keverék alkotójaként is használják parazitaellenes hatása miatt. Mozgásszervi panaszoknál fekete nadálytő tinktúrával elkeverve hűtő hatású olaj vagy kenőcs készíthető belőle. Teája hidegen, nyári hőségben, bodza és hársvirággal keverve hűsítő.
Figyelmeztetés: hosszan tartó felhasználásnál kerülendő a nagyobb adagok felhasználása.
Kép forrása: netherbarium

Betula pendula
Nyírfa
Hatóanyagok: flavonoidok (flavonol-glikozidok, hiperozid, kvercitrin), észterek, mono-terpén glikozidok, szeszkviterpének, azok glikozidjai, cseranyagok, illóolaj, kálium (4%), triterpén-alkoholok, aszkorbinsav. Kátránya: guajakol, kreozot, krezol.
Gyógyhatás: vizelethajtó, húgyúti fertőtlenítő, húgyhomokot kihajtó, húgykő kiújulását gátló, vértisztító, reumaellenes. Vízhajtó hatását valószínűleg a kálium okozza.
Gyógyhatású rész: levél, leveles hajtás, kéreggel. A fiatal levelek hatása jóval enyhébb.